2014 BC Aboriginal Business Awards


Gala Celebration Dinner
October 15, 2014
Vancouver Convention Centre, Vancouver

page 1 | page 2 | page 3 | page 4

ROEL1120 ROEL0309
ROEL0338 young-entrepreneur-R

Santana Walker, Owner/Esthetician
T'Sala Spa

ROEL0873

Jennine Cook (owner/director)
Pure Beauty Ltd, Surrey

ROEL1026

Brenda and Peter Bain (owners)
Bizzie B’s Cleaning, Squamish

ROEL0970

Jonathan Harwood, President
Harwood Custom Composites, Sidney

ROEL1015

Chief Parenteau of Salteau First Nations
4Evergreen Resources LP, Moberly Lake

ROEL1002

Mickey Werstuik President of Heartland Economics LP. and Nelson Derickson, Chair, WFN Economic Development Commission
Heartland Economics Ltd., Westbank

ROEL1062

Karen Tunkara (Councillor, Songhees FN & Board member)
Salish Sea Industrial Services Ltd. Victoria

ROEL1072

Garry Feschuk, Councillor Sechelt Indian Band

ROEL0863

Gabe and Peggi Pukacz (owners)
Bell-E Acres Recreation, Williams Lake

ROEL0856

Warren Palfrey (owner)
Northern Star Adventures, Quesnel

ROEL0944

Gary G Forsyth (president)
IVL Contracting Ltd., Lillooet

ROEL0936

Michael Child (owner)
Sidney Whale Watching, Sidney

ROEL0964

Spence Coutlee (president)
SCS Diamond Drilling, Kamloops

ROEL0981

Chief Don Roberts; Terry Bennett (Board Member - Kitsumkalum Economic Development Group Ltd.)
Kalum Quarry Ltd. Partnership, Terrace

ROEL0991

Sandra Malone (Manager)
Thunderbird RV Park and Campground, Campbell River

ROEL1045

Chief Wii Litsxw (aka Gregory Rush)
Meziadin Junction Holdings LP, Kitwanga

ROEL1030

Robin Billy, General Manager; Pat Hammerschmidt, VP Aboriginal Business Development
Secwepemc Camp and Catering, Chase


page 1 | page 2 | page 3 | page 4



BC Indigenous Business Awards sponsors
British Columbia Achievement Foundation
T. 604.261.9777 | Toll Free 866.882.6088 (in BC)
E. info@bcachievement.com
F. 778.379.0511



facebook


Previous Awardees


GALA DINNER TICKETS
  • Click here to order online

  • GALA DINNER ACCOMMODATION
  • Please click here for accommodation options



  • BC Indigenous Business Awards


    • 2018 Awardees Announcement
    •  
    • 2018 Awardees
      • Skywest Environmental Inc.
      • Ay Lelum-The Good House of Design
      • Reciprocal Consulting
      • Mussell Crane Manufacturing
      • Yucwmenlúcwu (Caretakers of the Land) LLP
      • Kanaka Bar Land and Resource LP
      • Nuu-chah-nulth Seafood Limited Partnership

    • 2018 Outstanding Business Achievers
      • Van - Isle Auto Brokers
      • Second Pass Forestry Ltd.
      • Haida Style Expeditions
      • Kootenay Waste Services Ltd.
      • Kikinaw Energy Services Ltd.
      • Painted Rock Aggregates & Contracting LLP
      • Quilakwa Investments
      • Cariboo Aboriginal Forestry Enterprises Ltd.