2013 BC Aboriginal Business Awards Announced



Aboriginal Businesses recognized at gala dinner


The fifth annual British Columbia Aboriginal Business Awards were announced by Premier Christy Clark and Keith Mitchell, Chair of the BC Achievement Foundation.

The honourees will be celebrated at a gala ceremony on December 5, 2013 at the Westin Bayshore, Vancouver.

"The recipients of the BC Aboriginal Business Awards reflect the strong entrepreneurial spirit in BC's Aboriginal communities," said Premier Clark. "With their success in attracting investment and creating jobs, these individuals and companies play a crucial role in growing the economy and creating more opportunities today and in the future."

"Representing fields such as construction, forestry, land use, urban architecture, art and innovative childcare, the Aboriginal Business Awards demonstrate the breadth of successful Aboriginal businesses in the province," added Keith Mitchell.

The BC Aboriginal Business Awards were launched in 2008 to honour and celebrate business excellence. Six award recipients have been selected and a further group of nine Aboriginal businesses noted for their outstanding achievement.

Members of the jury panel include Kim Baird, of Kim Baird Strategic Consulting; John Harper, retired Director of Economic Initiatives, Ministry of Aboriginal Relations and Reconciliation and Robert McPhee, Managing Director of the Castlemain Group.

In addition, Chief Commissioner Sophie Pierre has been selected the recipient of the 2013 BC Aboriginal Business Award for Individual Achievement in recognition of her pioneering initiatives in the field of Aboriginal business. This award is selected by the board of directors of the BC Achievement Foundation.

The BC Aboriginal Business Awards are presented by the BC Achievement Foundation in partnership with the Ministry of Aboriginal Relations and Reconciliation, and generously supported by New Relationship Trust, BC Hydro, Teck, Encana, Spectra Energy and MNP.

The 2013 BC Aboriginal Business Award Recipients:

Young Entrepreneur of the Year Award
Erica Ryan-Gagne
Skidegate

Outstanding Business Achievement
  • Terence Giesbrecht, Vernon


  • Business of the Year - one to two person enterprise
    Lisa Shepherd Métis Artisan
    Fraser Valley

    Outstanding Business Achievement
  • Transformation International, Alert Bay


  • Business of the Year - three to 10 person enterprise
    Budding Children's Garden and Daycare
    Vancouver

    Outstanding Business Achievement
  • Formline Architecture + Urbanism, Vancouver
  • Salmon n' Bannock Bistro Ltd., Vancouver


  • Business of the Year - 10 or more person enterprise
    Sun Ridge Equipment Ltd.
    Kamloops

    Outstanding Business Achievement
  • Spirit Lake Silviculture, Campbell River
  • Tipi Mountain Native Plants Ltd., Cranbrook


  • Community-Owned Business of the Year
    Haida Enterprise Corporation (HaiCo)
    Skidegate

    Outstanding Business Achievement
  • Chu Cho Industries Limited Partnership, Mackenzie
  • I-HOS Gallery, Courtenay


  • Joint Venture Business of the Year
    Ts'elxwéyeqw Tribe Management Ltd.
    Chilliwack

    Outstanding Business Achievement
  • LHI Tutl'it Services Inc., Prince George


  • Individual Achievement Award
    Chief Commissioner Sophie Pierre
    Vancouver

    Ruth Williams
    All Nations Trust
    Kamloops


    British Columbia Achievement Foundation
    T. 604.261.9777 | Toll Free 866.882.6088 (in BC)
    E. info@bcachievement.com
    F. 778.379.0511



    facebook


    Previous Awardees


    GALA DINNER
  • Click here for information

  • GALA DINNER TICKETS
  • Click here to order online

  • GALA DINNER ACCOMMODATION
  • Please click here for accommodation options



  • BC Aboriginal Business Awards