2010 British Columbia Aboriginal Business Awards



The recipients of the 2010 British Columbia Aboriginal Business Awards were honoured December 1 at a gala celebration hosted by the BC Achievement Foundation. Nineteen awards were presented by Premier Gordon Campbell to recipients from across the province.

"Congratulations to each of the 18 businesses honoured in the second annual awards," said Premier Campbell. "The businesses selected reflect the remarkable cross-section of enterprise and industry within British Columbia's Aboriginal business sector."

The BC Aboriginal Business Awards were launched in October 2008 to honour and celebrate business excellence. Seven award recipients, one from each category, were selected in the 2010 awards. In addition, a further group of eleven Aboriginal businesses were noted for their outstanding achievement. An independent jury panel evaluated the submissions based on the viability, sustainability and competitiveness of the business.

"The jury had an extremely difficult task selecting the recipients from the many remarkable businesses nominated in this year's submissions," said Mitchell. "The BC Achievement Foundation extends its appreciation to the jury members, Tim Low, entrepreneur, past economic development officer and currently director of citizen services, Service Canada; Chief Michael LeBourdais, Whispering Pines/Clinton Indian Band and Ruth Williams, CEO, All Nations Trust Company, for their thoughtful deliberations."

"This year's Aboriginal Business Award recipients represent the growing number of outstanding Aboriginal business leaders in British Columbia," said Barry Penner, Minister of Aboriginal Relations and Reconciliation. "These role models will encourage the next generation of Aboriginal people to bring their entrepreneurial ideas to life."

The BC Aboriginal Business Awards are presented by the BC Achievement Foundation in partnership with the Ministry of Aboriginal Relations and Reconciliation, and generously supported by New Relationship Trust, BC Hydro, Teck, and Encana.

The 2010 Aboriginal Business Award recipients:

Young Entrepreneur of the Year Award
Amy Dopson
PAC10 Tutoring
Prince Rupert

Robert Ellis
Ellis Excavating Ltd.
Nanaimo

Outstanding Business Achievement
  • Michael Salto, Kamloops


  • Business of the Year - one to two person enterprise
    Jeff Ward
    Animikii Inc.
    Sooke

    Outstanding Business Achievement
  • Jags Beanstalk, Haida Gwaii
  • MUG Solutions, Coquitlam


  • Business of the Year - three to 10 person enterprise
    Little Kingdom Gas and Grocery
    Vernon

    Outstanding Business Achievement
  • AJ Towing, Chilliwack
  • Grizzly-Man Resource Management Ltd., Kamloops
  • Theytus Books Ltd., Penticton


  • Business of the Year - 10 or more person enterprise
    Kekuli Café Aboriginal Foods and Catering
    Kelowna

    Outstanding Business Achievement
  • DL Safety Consulting, Burnaby
  • Selkin Logging Ltd and Michell Enterprises, Fraser Lake


  • Community-Owned Business of the Year
    Coast Tsimshian Resources LP
    Terrace

    Outstanding Business Achievement
  • Quinsam Shell Service Station, Campbell River
  • Tseshaht Market, Port Alberni


  • Joint Venture Business of the Year
    Stuwix Resources Joint Venture
    partners - Coldwater Band, Cook's Ferry Band, Lower Nicola Band, Nooaitch Band, Shackan Band, Siska Band, Upper Nicola Band, Up
    Merritt

    Outstanding Business Achievement
  • Katzie Coast Marine, Coquitlam


  • Individual Achievement Award
    Dolly (Watts) McRae
    Port Alberni

    John Harper
    Victoria


    British Columbia Achievement Foundation
    T. 604.261.9777 | Toll Free 866.882.6088 (in BC)
    E. info@bcachievement.com
    F. 778.379.0511



    facebook


    Previous Awardees


    GALA DINNER
  • Click here for information

  • GALA DINNER TICKETS
  • Click here to order online

  • GALA DINNER ACCOMMODATION
  • Please click here for accommodation options



  • BC Aboriginal Business Awards


    • 2017 Award Recipients Announcement
    •  
    • 2017 Award Recipients
      • Satya Organics
      • Sierra Helicopters Ltd.
      • Prime Quality Construction Inc.
      • Thuy'she'num Property Management
      • Gitxsan Development Corporation
      • Black Diamond Cygnus
      • Twin Sisters Native Plants Nursery
      • Peterson Stone Works

    • 2017 Outstanding Business Achievers
      • Life Compass Counselling & Consulting | Equine Edge
      • All About U Arts Ltd.
      • Veridis Plumbing & Heating Ltd.
      • Beyond the Bell Out of School Care
      • Bar S Ventures
      • Gordon Peters Logging Ltd.
      • Best Western Tin Wis Resort Tla-o-qui-aht First Nations
      • Homalco Forestry Limited Partnership
      • Huu-ay-aht Group of Businesses
      • Chastity Davis Consulting
      • Salish Eye Productions